sâmbătă, 28 ianuarie 2012

Branza semi-raw din caju


La ultima mea postare promisesem reteta de la aceasta minunata branza care nici nu zici ca nu ar fi o telemea de vaca. Reteta este luata din cartea  The Ultimate Uncheese Cookbook by Jo Stepaniak si avem nevoie de urmatoarele ingrediente:

1 1/2  cana de apa
5 lingurite fulgi de agar-agar sau 1 1/2 lingurite pudra de agar-agar
(eu am folosit pudra ca asta aveam in casa. agar-agar este o alga care se gaseste la plafar si fiarta cu apa devine o gelatina)
1/2 cup caju lasata in apa cel putin 2-3 ore
1/4 cup fulgi de drojdie inactiva
3 linguri suc de lamaie
2 linguri de tahini (eu nu am avut asa ca am pus seminte de susan rasnite)
2 lingurite mustar
1/4 lingurita sare
1/2 lingurita pudra de usutroi
1 lingura fulgi de ceapa uscata (eu nu am avut)
1/4 linguria seminte de marar rasnite la rasnita de cafea


Cum procedam:

1. Intr-un blender adaugam nucile caju, drojdia, sucul de lamaie, tahini, sarea, mustarul, pudra de ceapa si de usutroi.
2. Apa o punem la fiert si cand incepe sa fiarba  adaugam treptat pudra de agar-agar si lasam la foc mic timp de 5 minute pana se dizolva, amestecand continuu. Apoi adaugam incetul cu incetul compozita in blender peste toate ingredientele mentionate in prima faza si pornim blenderul. Din cauza ca se va aduna compozitia pe marginea blenderului va trebui din cand in cand sa il mai oprim si sa curatam marginile si apoi sa pornim din nou pana iese o compozitie cremoasa.
Se pune apoi intr-o caserola, tava (ce are fiecare) si de da la frigider pana cand compozitia s-a intarit. Apoi o scoatem din caserola si o taiem cum vrem noi. Se poate da inclusiv pe razatoare.
Pentru cine are chef de joaca se pot face mici gaurele cu ajutorul unui pai mai mare (eu nu aveam) asa ca mi-am pus  mintea la contributie ce as putea folosi si mi-a venit in minte perioada copilariei cand pregateam  apa cu sapun si apoi cu ajutorul unui pix faceam baloane. Asa ca am luat repede un pix, l-am desfiletat, l-am spalat si am purces la gaurit.
Desi poate parea putina compozitie sa stiti ca iese destul de mult si te satura si foarte repede. Se pastreaza la frigider cam 5-7 zile.


Spor la "branzuit" si "gaurit" !


Revenire

Dragul meu mic blog
Imi pare rau ca te-am neglijat pana acum…

A trecut ceva timp...un timp de liniste, de regasire dar si  de cautare.
Un timp de liniste pentru ca am stat mai putin la calculator, asa am avut mai mult timp pentru mine sa citesc (acum recitesc Fratii Karamazov- Dostoievski), sa ma rog, sa meditez.
Un timp de regasire pentru ca uitasem cat de bine e cand ai o relatie constanta cu Dumnezeu, cand in fiecare zi imi suna cate un rand dintr-un psalm citit de dimineata si cum simt ca nu sunt nicodata singura, ca sunt inconjurata de atata iubire si ca doar micile mele preocupari ma impiedica sa fiu constienta de asta.
Un timp de cautare pentru ca tot timpul mai am de invatat, de schimbat, de adaptat. Imi vine in minte o povestioara a lui Tony DeMello despre intelepciune:

Maestru era incantat atunci cand oamenii isi recunosteau cu modestie propria ignoranta.
"Intelepciunea are tendinta sa creasca direct proportional cu recunoasterea propriei ignorante, a afirmat el."
Rugat sa ofere mai multe explicatii, el a adaugat:
"Atunci cand veti ajunge sa intelegeti ca nu sunteti la fel de intelepti astazi pe cat credeati ieri, veti fi deja mai intelepti".

Legat de dieta mea, iarna aceasta am mai facut mici schimbari, in sensul ca am introdus mai multa mancare gatita vegana decat pana acum si nu imi pare rau. Ma simt bine si cu siguranta cand va veni primavara voi introduce din nou cat mai multe frunze verzi si salate. Deja visez la o salata cu leurda, cu untisor...
Am fost pe punctul de a abandona blogul pentru ca stateam asa de bine cu mine dar ceva in mine imi zicea ca trebuie sa impartasesc cu ceilalalti ceea ce simt, ca bucuria va fi si mai mare daca ma voi deschide in fata celorlalti.
Pentru ca nu am apucat pana acum, as dori sa va urez un an nou in care sa gasiti ceea ce cautati, sa ajungeti sa va hraniti cat mai sanatos si sa va bucurati de lucrurile mici din viata!

marți, 22 noiembrie 2011

Pâinici din hrișcă germinată



Iarna trecută făceam primele mele pâinici din hrișcă încolțită. De cum am văzut rețeta la Andreea Lazarescu am zis că musai trebuie să le incerc. Atunci eram într-o căutare de rețete de crakerși și pâinici. Prima data le-am încercat pe cele de in care nu mi s-au părut prea grozave, erau fără gust și doream ceva care să aducă cu gustul de pâine cu care fusesem obișnuită de peste 28 de ani. Și rețeta Andreei mi-a surâs. Dar până să mă bucur cu adevărat de aceste pâinici a mai trecut un timp. De ce? Pentru că atunci când le-am făcut prima data au fost un dezastru. Erau foarte amare și nu știam unde am greșit. Germinasem hrișca în borcan de sticla, o uscasem în deshidrator, respectasem ingredientele, și totuși….Dar eu în marea mea mândrie că am făcut pâinici m-am  apucat să dau și la alții care la fel au strâmbat din nas și le-a aruncat în final.


După puțin timp am văzut că și Corina folosise rețeta să facă  aluat de pizza. Musai trebuia să încerc și eu din nou și de data asta a ieșit neașteptat de bine. Atât de bine că am rămas fidelă și săptămânal o prepar.


Unde greșisem prima data? La partea cu germinatul. Hrișca după ce stă în apă devine foarte cleioasă și trebuie clătită cu apă mai des. În plus nu trebuie pusă în borcan, ci mult mai bine e daca o punem într-o strecurătoare mai mare (eu am folosit una de paste).

1. se pune hrisca la inmuiat cam 3-4 ore. 2. Se scurge de apa si se pune intr-o sita si se clateste de 2-3 ori pe zi. 3. Dupa o zi deja incep sa apara primele codite.Se pune hrisca germinata la uscat. 4. Dupa 2-3 ore de stat in deshidrator hrisca e uscata.Se poate usca si in cuptor cu usa intredeschisa.
În mare folosesc rețeta Andreei și asta pentru că îmi place mult combinația de hrișcă cu nuci braziliene. Dar am modificat-o un pic pentru că nu mă omor prea tare după chimen așa că l-am înlocuit cu unul din condimentul meu preferat: rozmarinul.



Așadar rețeta:

500 grame hrișcă hidratata și germinată
250 grame nuci braziliene - hidratate pret de 3-6 ore
2-3 linguri sare de Himalaya
4 linguri rozmarin uscat dat prin râșnița de cafea
3-4 căpățâne de usturoi
apă cât cuprinde (la mine intră cam 2-3 căni de apă)

Plăsmuire:
Hrișca se adaugă în robotul cu lamă S (merge și în blender) cu apa si se lăsăm să meargă robotul până ce obținem o textura cremoasă; punem hrișca într-un bol și  repetam operatiunea în robot/blender cu nucile braziliene; Le punem apoi și pe ele în bol împreuna cu hrișca apoi adăugam restul ingredientelor. Întindem o foaie mare pe tava deshidratorului și le tăiem cum ne place, fie sub forma de triunghi sau dreptunghi. Apoi le lăsăm la uscat 12-16 ore la 40-41 grade Celsius in deshidrator.


Se pot servi cu salata de patrunjel, cu guacamole etc. Eu tura asta le-am servit cu o branza "elevetiana" din caju semi-raw, cu rosii si masline.



Am uitat sa povestesc despre proprietatile minunate pe care le are hrișca și despre care Simona a scris foarte frumos aici.


Pupici arawmati!

miercuri, 16 noiembrie 2011

Sushi-raw fast food


De ce fast-food? Pentru că odată ce înveți cum se face durează mai puțin de 5 minute ca să pregătești . Recunosc că nu am mâncat niciodată sushi tradițional, cel cu pește crud si cu orez. În schimb îmi place la nebunie sushi-ul raw. L-am descoperit iarna trecută prin februarie când mă apucasem să mănânc crud 100%. Ca o paranteză, am reușit să consum numai hrana vie timp de 33 de zile. Inițial vroiam doar 30 de zile  dar fiindca mă obișnuisem am continuat. Și da, am reușit să mănânc crud în plină iarnă. Culmea că în vară nu mi-a mai ieșit. Revenind la sushi. După vreo săptamînă de mâncat numai hrana vie vroiam să încerc ceva nou. Și am zis să încerc o rețetă de sushi. Prima dată a durat un pic mai mult până m-am prins ce și cum. Dupa aia am mai mâncat încă de vreo 4 ori și de fiecare dată timpul de preparare se scurta ajungând ca în 5 minute să fie totul gata. De atunci nu am mai mâncat și parcă acum că a venit frigul parcă mi se făcuse iar poftă. Se vede că intre timp mi-am ieșit din mână pentru că azi mi-a luat mai mult să îl pregătesc. Dar își intra fata în mână!Am toata iarna la dispoziție!
Cu ingredientele bineînțeles că ne putem juca. Pune fiecare ce are. Importantă e foaia de sushi care trebuie să fie cea închisă la culoare (cea verde este prăjită). Apoi avem nevoie pentru o porție, care apropo este foarte sațioasă, de:

1 păstârnac

1 jumătate de ardei verde și o jumătate roșu

1fir de ceapă verde

1jumătate roșie

1 jumătate avocado dacă e mic (al meu era mare așa că am pus un sfert dintr-un avocado)

un pumn de salată

un pumn de germeni de lucernă

Asamblare:























Dăm păstârnacul pe răzătoare (se poate înlocui cu rădăcină de pătrunjel sau țelină)






















Tăiem legumele fâșii






















Spălăm salata și germenii.

Și începem asamblarea:


Pe o plasă de bambus așezăm foaia de algă nori și punem păstârnacul ras până la jumătatea foii.


Apoi adăugăm feliile de avocado.

Peste feliile de avocado punem fâșiile de ardei verde și roșu.


După aceea adăugăm roșiile și ceapa verde.


Iar la final punem salata și germenii de lucernă. Acum nu ne mai rămâne decât sa rulăm foaia de nori.


Când mai avem cam 1 cm până să terminăm de rulat ne oprim, udăm bucata de 1cm rămasă cu un pic de apă și continum să rulăm. Asfel foaia se va lipi mult mai bine.



Și nu ne mai rămâne decât să servim alături de un sos de soia! Enjoy!

luni, 14 noiembrie 2011

Shhh…..silence



Mi-a plăcut foarte mult ceea ce a zis Angi într-un comentariu : “ puterea sau sănătatea noastră vine mai mult din interior spre exterior și mai puțin invers”. Și zilele acestea aceste cuvinte nu mi-au dat pace. Mi-am dat seama ca rețetele cu hrana vie nu sunt îndeajuns așa că de astazi voi inaugura o noua rubrica care să țină mai mult de interiorul nostru. Am înțeles de-a lungul timpului că oricâte sucuri verzi, smoothiuri, fructe, legume,oricâtă mâncare bio, netratată termic am consuma dacă în interiorul nostru nu este “liniște”, dacă nu te iubești și te accepți așa cum ești, dacă nu reușești să apreciezi viața și să te bucuri de ea, dacă zâmbetul unui copil nu te face să zâmbești înapoi, dacă te gândești doar la ratele pe care le ai de plătit la bancă, etc, totul e DEGEABA. În interiorul organismului tot se va crea aciditate și aciditatea conduce la boală oricât de multe alimente alcaline am consuma și oricât de bio ar fi acestea.
Astăzi m-am oprit asupra unui text din Antony deMello din cartea lui “Instrucțiuni de zbor pentru vulturi si pui”. Vorbește despre liniște. În ziua de azi trăim într-o lume gălăgioasă în care toată lumea dă muzica mai tare, acasă, în mașină, sau  televizorul merge în continuu, chiar dacă nu ne uităm la el,dar să fie cineva acolo care să vorbească, să facă zgomot, pentru că ne e frică să stăm singuri, fără o “companie” virtuală și în liniște.

Ce este liniștea?
În Orient un mare rege s-a dus dus în vizită la un maestru și i-a spus : “Sunt un om foarte ocupat. Ai putea să îmi spui cum sa ajung la uniune cu Dumnezeu ? Răspunde-mi te rog printr-o singură frază!”Și maestrul i-a zis: “Îți voi răspunde cu un singur cuvânt!”.“Care?” l-a întrebat regele. Maestrul i-a răspuns. “Liniștea”.“Și cum pot să ajung la liniște?”  a întrebat regele. “Prin meditație.” În Orient a medita înseamnă a nu gândi, mai presus de  gând. Atunci regele l-a întrebat din nou: “Și ce este meditația ?” Maestru i-a răspuns: “Liniște.” “Cum pot să ajung la liniște? ” “Prin meditație.” “Și ce e meditația?” ”Liniște.”
Liniștea înseamnă a merge mai departe de cuvinte și gânduri. Ce este greșit cu cuvintele și gândurile?Sunt limitate.
Dumnezeu nu este cum spunem noi că este: nu e nimic din ceea ce noi ne imaginăm sau gândim noi că ar fi. Asta este greșit cu cuvintele și gândurile. Marea majoritate a oamenilor rămâne prizonieră imaginilor pe care și le-a creat despre Dumnezeu. Acesta este obstacolul principal în calea de a-L întâlni pe Dumnezeu. V-ar plăcea să ajungeți la liniștea de care vorbesc?
Primul pas este să înțelegi. Ce? Să înțelegi că Dumnezeu nu are nimic de a face cu ideea pe care o avem noi despre el.
În India (n.tr. Antony de Mello este originar de acolo) există mulți trandafiri. Să presupunem că eu nu am simțit niciodată în viața mea parfumul unui tradafir. Vă întreb cum este parfumul unui trandafir. A-ți putea să îl descrieți?
Dacă nu putem să descriem un lucru atât de simplu cum am putea să descriem ce este Dumnezeu?Toate cuvintele sunt inadecvate. Dumnezeu transcende totul. Asta e greșit cu cuvintele.
Toma d’Aquino spunea: Despre Dumnezeu se poate spune cu certitudine doar că nu știm ceea ce e ;de fapt știm ceea ce nu e.
Liniștea este primul pas de a ajunge la Dumnezeu și de a înțelege că ideile pe care ni le-am făcut despre El sunt inadecvate.

Și închei cu o mică povestioară spusă tot de Antony de Mello:

Un bătrân obișnuia să stea nemișcat timp de mai multe ore în fundul bisericii. Într-o zi un preot l-a întrebat despre ce îî vorbește lui Dumnezeu.
-Dumnezeu nu vorbește. El doar ascultă, a venit răspunsul bătrânului.
-În cazul acesta, despre ce îi vorbești tu?
Nici eu nu vorbesc. Nu fac decât să ascult.

Odorizant de casa - homemade


După ce am văzut aici pericolele la care ne supunem atunci când cumpărăm odorizante de casă din comerț m-am gândit că nu ar fi rău să vă povestesc și de soluțiile naturale pe care le avem la îndemână ca să înlocuim aceste odorizante. Cele naturale, sunt foarte ușor de pregătit, costă mult mai puțin decât cele din comeț și ce e mai important nu atentează la sănătatea noastră.

Varianta rapidă
 
Am numit-o așa pentru că durează 30 de secunde ca să o pregătim. Avem nevoie de un bidonaș cu pulverizator (eu am folosit unul reciclat; dacă aveți unul de 500ml înjumătățiți ingredintele) în care adaugăm :


2 lingurițe de vodkă  - 0.6 ron

30 picături ulei esențial de lavandă - 2,1 ron

20 picături ulei esențial de portocale - 0.75 ron

1L apă


  
Se amestecă vodka cu uleiurile esențiale în bidonaș iar apoi se adaugă apa și se agită bine. Și odorizantul e gata de folosință cu singura precizare ca sa avem grijă să nu atingă suprafațe de stofă și lemn.

Costul pentru 1 L de odorizant ar fi: 3,45Ron. 
Nu numai că sunt foarte ieftine și ușor  de pregătit dar au și multe efecte benefice. De exemplu, uleiul esențial de lavandă are următoarele proprietăți: este cicatrizant cutanat, insecticid, sedativ şi calmant, antidepresiv, antiseptic, antispastic, tonic, sudorific.
Iar ulei esențial de portocale este un ulei care aduce seninătate şi căldură în ambient, ajută la relaxare, induce un somn liniştitor inclusiv pentru copii. (sursa. www.elemental.ro)
 
Varianta slow

Am numit-o așa pentru că durează 3 săptămâni până este gata. Rețeta este luată de aici. Avem nevoie de:


250ml vodka

50g flori de lavanda uscate

50g petale de trandafiri proaspete
 
10 picaturi ulei esențial de lavandă

 10 picaturi ulei esențial de trandafir

 
  


Turnați vodka peste flori și adăugați picătură cu picătură uleiurile esențiale și lăsați la macerat timp de 3 săptămâni. Strecurați si puneți amestecul într-un pulverizator.

 

    vineri, 11 noiembrie 2011

    Odorizantele de casa si masina - "bombe" chimice

    Acesta este o parte dintr-un articol in limba engleza găsit aici. .
    Traducerea si adaptarea imi apartin.

    Ce sunt odorizantele?
    Orice produs chimic de interior care ajută la împrospătarea aerului din interiorul unei case, camere, mașina etc. Acestea pot fi sprayuri, plug-inuri, aerosoli, lumânari parfumate și chiar pietre parfumate.

    Proprietarii de case sunt seduşi în mod inteligent prin publicitate să se asigure ca în majoritatea încăperilor din casă să folosească aceste "odorizante" ca să avem diverse mirosuri chimice în întreaga casă. Consumatorii creduli pot extinde această pasiune pentru parfumarea aerului prin instalarea de "odorizante" în maşinile lor Din cauza lacunelor şi favoritismul în ceea ce priveşte industria parfumurilor chimice, companiilor care comercializează aceste produse nu li se cere să listeze ingrediente produselor etichetate ca "de parfumat." [1]
    În nici un fel, forma sau forma se poate ca deodorizantele chimice sau aerosolii care parfumează, propulsate de butan, propan sau alte toxine să creeze aer proaspăt într-un mediu interior. Aceste deodorante chimice nu fac altceva decât să mascheze alte mirosuri. Aceste produse nu fac absolut nimic pentru a îmbunătăţi calitatea aerului din interior, şi de fapt, pot contribui la o serie de boli de la dureri de cap, pulsul ridicat şi greaţă, pentru a menţiona doar câteva.
    Rapoarte despre pericolele odorizantelor chimice  de abia încep să fiu auzite. Un recent articol MSN a declarat că a fi expus la aer "odorizant" chiar și mai putin de o dată pe săptămâna poate crește şansele de 71% de a dezvolta simptome de astm şi pot contribui la un risc crescut de o serie de boli pulmonare. [2] Articol afirmă în plus că "Un studiu din 2006 a arătat că persoanele cu un nivel ridicat  de 1.4 diclorbenzen în sânge  – substanță frecvent întâlnită în odorizante – au  mai multe şanse de a experimenta un declin al functiei pulmonare".
    Un articol din  septembrie 2007 apărut în revista Time, "Cât împrosătează un odorizant" a raportat că Consiliului de Apărare al Resurselor Naturale (n.tr. NRDC – prescurtarea în engleză) a descoperit că cele mai multe produse chimice de"împrospătarea" aerului conţineau cantităţi variabile de substanţe numite ftalaţi . Pe lângă utilizarea de ftalati utilizați ca etanşanţi şi adezivi să  înmoaie materiale plastice, acestea sunt, de asemenea, folosite pentru a dizolva si transporta arome. Articolul din TIME  afirmă că "ftalati sunt frecvent întâlnite într-o varietate de produse, inclusiv produse cosmetice, vopsele, lac de unghii şi jucării pentru copii - si au fost mult timp în centrul unei controverse internaţionale despre  efectele asupra sănătăţii lor." [3]
     US Food and Drug Administration (FDA) nu are nici o lege cu privire la utilizarea de ftalati, nu cere etichetarea conţinutului de ftalati pe produse şi nu ia în considerare cantităţile pentru care oamenii sunt expuşi să fie dăunătoare, chiar dacă studii au sugerat faptul că  expunerea mare la anumite tipuri de ftalati poate cauza cancer, anomalii de dezvoltare şi de hormoni sexuali la sugari, şi poate afecta fertilitatea. [4]
    Să ne uităm la ingredientele aşa-numitelor "odorizante":

    Clean & Fresh.

    Ingrediente: Acetonă (CAS # 67-64-1); în eter dietilenglicol monoetil (CAS # 111-90-0); Propan (CAS # 74-98-6); Parfum (CAS # N / A); şi C8- C9 Hidrocarburi Isoparafinice (CAS # 64742-48-9). Pe cutie este un adevertisment:
     "Inhalarea excesivă în zone limitate poate provoca dureri de cap sau ameţeli."

    Pentru mai multe produse și ce conțin acestea aici.

    Acetona -  care este unul din chimicalele folosite în cele mai multe dintre aceste produse – alături de Propan sunt clasificate ca fiind toxice pentru sistemul  cardiovasculare și pentru sânge, pentru sistemul gastro-intestinal, pentru ficat, și rinichi pentru sistemul nervos,  respirator și pentru piele.[5]
    Butan este clasificat ca un neurotoxicant, ceea ce înseamnă că expunerea poate provoca efecte adverse asupra sistemului nervos central. [6]
    Hidrocarburi alifatice şi Isoparafinice sunt clasificate ca fiind toxice. [8] De asemenea, deoarece acești compuși chimici sunt hidrocarburi care conţin numai hidrogen şi de carbon, acești compuși sufocă literalmente oxigenul din sange. [9]

    Amintiţi-vă aceste lucruri data viitoare când inhalați „parfumul” de la unul dintre aceste produse chimice solide sau lichide de "împrospătarea" aerului.




    Surse:
    1.
    www.ewg.org, 'Scented Secrets'
    2. 'Air Fresheners: Are they bad for my Heath?' by Andrew Weil, M.D, 'Prevention,' October 2008,
    http://health.msn.com/health-topics/cancer/articlepage.aspx?cp-documentid=100216588&GT1=31024
    www.scorecard.org, Acetone
    3. TIME,
    24 September 2007, 'How "Fresh" is Air Freshener?"
    http://www.time.com/time/health/article/0,8599,1664954,00.html
    4. Ibid
    5.
    www.scorecard.org, Propane
    6.
    www.spectrumchemical.com, Acetone MSDS
    7.
    www.petroferm.com, MSDS; www.nationaldiagnostics.com, MSDS
    8.
    www.books.google.com 'Hazardous Materials & Waste Management,' Nicholas P. Cheremisinoff, p. 138
    9.
    www.scorecard.org, isopropanol