Se afișează postările cu eticheta viata sanatoasa. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta viata sanatoasa. Afișați toate postările

vineri, 11 noiembrie 2011

Odorizantele de casa si masina - "bombe" chimice

Acesta este o parte dintr-un articol in limba engleza găsit aici. .
Traducerea si adaptarea imi apartin.

Ce sunt odorizantele?
Orice produs chimic de interior care ajută la împrospătarea aerului din interiorul unei case, camere, mașina etc. Acestea pot fi sprayuri, plug-inuri, aerosoli, lumânari parfumate și chiar pietre parfumate.

Proprietarii de case sunt seduşi în mod inteligent prin publicitate să se asigure ca în majoritatea încăperilor din casă să folosească aceste "odorizante" ca să avem diverse mirosuri chimice în întreaga casă. Consumatorii creduli pot extinde această pasiune pentru parfumarea aerului prin instalarea de "odorizante" în maşinile lor Din cauza lacunelor şi favoritismul în ceea ce priveşte industria parfumurilor chimice, companiilor care comercializează aceste produse nu li se cere să listeze ingrediente produselor etichetate ca "de parfumat." [1]
În nici un fel, forma sau forma se poate ca deodorizantele chimice sau aerosolii care parfumează, propulsate de butan, propan sau alte toxine să creeze aer proaspăt într-un mediu interior. Aceste deodorante chimice nu fac altceva decât să mascheze alte mirosuri. Aceste produse nu fac absolut nimic pentru a îmbunătăţi calitatea aerului din interior, şi de fapt, pot contribui la o serie de boli de la dureri de cap, pulsul ridicat şi greaţă, pentru a menţiona doar câteva.
Rapoarte despre pericolele odorizantelor chimice  de abia încep să fiu auzite. Un recent articol MSN a declarat că a fi expus la aer "odorizant" chiar și mai putin de o dată pe săptămâna poate crește şansele de 71% de a dezvolta simptome de astm şi pot contribui la un risc crescut de o serie de boli pulmonare. [2] Articol afirmă în plus că "Un studiu din 2006 a arătat că persoanele cu un nivel ridicat  de 1.4 diclorbenzen în sânge  – substanță frecvent întâlnită în odorizante – au  mai multe şanse de a experimenta un declin al functiei pulmonare".
Un articol din  septembrie 2007 apărut în revista Time, "Cât împrosătează un odorizant" a raportat că Consiliului de Apărare al Resurselor Naturale (n.tr. NRDC – prescurtarea în engleză) a descoperit că cele mai multe produse chimice de"împrospătarea" aerului conţineau cantităţi variabile de substanţe numite ftalaţi . Pe lângă utilizarea de ftalati utilizați ca etanşanţi şi adezivi să  înmoaie materiale plastice, acestea sunt, de asemenea, folosite pentru a dizolva si transporta arome. Articolul din TIME  afirmă că "ftalati sunt frecvent întâlnite într-o varietate de produse, inclusiv produse cosmetice, vopsele, lac de unghii şi jucării pentru copii - si au fost mult timp în centrul unei controverse internaţionale despre  efectele asupra sănătăţii lor." [3]
 US Food and Drug Administration (FDA) nu are nici o lege cu privire la utilizarea de ftalati, nu cere etichetarea conţinutului de ftalati pe produse şi nu ia în considerare cantităţile pentru care oamenii sunt expuşi să fie dăunătoare, chiar dacă studii au sugerat faptul că  expunerea mare la anumite tipuri de ftalati poate cauza cancer, anomalii de dezvoltare şi de hormoni sexuali la sugari, şi poate afecta fertilitatea. [4]
Să ne uităm la ingredientele aşa-numitelor "odorizante":

Clean & Fresh.

Ingrediente: Acetonă (CAS # 67-64-1); în eter dietilenglicol monoetil (CAS # 111-90-0); Propan (CAS # 74-98-6); Parfum (CAS # N / A); şi C8- C9 Hidrocarburi Isoparafinice (CAS # 64742-48-9). Pe cutie este un adevertisment:
 "Inhalarea excesivă în zone limitate poate provoca dureri de cap sau ameţeli."

Pentru mai multe produse și ce conțin acestea aici.

Acetona -  care este unul din chimicalele folosite în cele mai multe dintre aceste produse – alături de Propan sunt clasificate ca fiind toxice pentru sistemul  cardiovasculare și pentru sânge, pentru sistemul gastro-intestinal, pentru ficat, și rinichi pentru sistemul nervos,  respirator și pentru piele.[5]
Butan este clasificat ca un neurotoxicant, ceea ce înseamnă că expunerea poate provoca efecte adverse asupra sistemului nervos central. [6]
Hidrocarburi alifatice şi Isoparafinice sunt clasificate ca fiind toxice. [8] De asemenea, deoarece acești compuși chimici sunt hidrocarburi care conţin numai hidrogen şi de carbon, acești compuși sufocă literalmente oxigenul din sange. [9]

Amintiţi-vă aceste lucruri data viitoare când inhalați „parfumul” de la unul dintre aceste produse chimice solide sau lichide de "împrospătarea" aerului.




Surse:
1.
www.ewg.org, 'Scented Secrets'
2. 'Air Fresheners: Are they bad for my Heath?' by Andrew Weil, M.D, 'Prevention,' October 2008,
http://health.msn.com/health-topics/cancer/articlepage.aspx?cp-documentid=100216588&GT1=31024
www.scorecard.org, Acetone
3. TIME,
24 September 2007, 'How "Fresh" is Air Freshener?"
http://www.time.com/time/health/article/0,8599,1664954,00.html
4. Ibid
5.
www.scorecard.org, Propane
6.
www.spectrumchemical.com, Acetone MSDS
7.
www.petroferm.com, MSDS; www.nationaldiagnostics.com, MSDS
8.
www.books.google.com 'Hazardous Materials & Waste Management,' Nicholas P. Cheremisinoff, p. 138
9.
www.scorecard.org, isopropanol

joi, 6 octombrie 2011

Soțul, huromul și grupul

Cheia reuşitei mele în aceste zile de post. O să o iau de la coadă deși nu există o ordine pentru că toate au contat și m-au ajutat.

 

Faptul că atunci când am început acest post nu am fost singură ci am făcut parte dintr-un grup m-a ajutat enorm de mult. În primul rând pentru că eu din fire sunt fricoasă, timidă, rezervată  etc.  și nu sunt genul să mă aventurez pe terenuri necunoscute. Deci, tocmai pentru că știam că undeva în alte colțuri ale lumii sunt persoane care poate trec prin aceleași stări ca și mine, că  dacă cumva apar probleme pe parcurs aveam cui să ii spun fără riscul de a fi judecată greșit, toate acestea m-au făcut să acționez liber și cu mai mult curaj. În plus, în grup exista o persoana cu multă experiență și parca altfel te lași dus când știi că ești pe mâini bune. Fară încrederea în tine, în corpul tău și in ceilalți nu cred că reușești să ajungi prea departe.




Cine e huromul? Este minunatul meu juicer cu ax melcat. Sunt sigura ca orice juicer cu ax melcat, simplu, dublu e mult mai bun decât cel centrifugal. Doar că eu sunt amorezata de aceasta marcă.
Nu primesc bani că îî fac reclamă. Atâta pot zice ca are imediat un an și că este folosit foarte des cel puțin o dată pe zi sau de mai multe ori, după cum e cazul. Cred ca l-am folosit de mai bine de 400 de ori (așa ca medie) și în continuare face treabă bună. Înainte de a avea Huromul am avut un Lexen manual cumpărat de la Paradisul verde. Eram foarte mulțumită ce-i drept, doar că dura foarte mult până reușeam să storc niște legume (la morcovi cel puțin făceam febră musculară).Cu fructele mergea mult mai ușor. Și așa tânjea inimioara mea după unul automat, doar prețul  părea la început singura piedică. Însă investiția s-a amortizat  pe parcurs. Eu am facut un test cu un juicer centrifugal marca Carrefour și am stors 1 kg de morcovi, cantitatea rezultată de suc fiind de 250 ml, iar cu Huromul a fost dubla de aprox. 500 ml. Plus, calitatea sucului nu se compară: mult mai colorat, mai aromat și cu mai puțină spumă. Sunt conștientă că există juicere mult mai bune (sistemul Norwalk este net superior oricărui juicer din punctul meu de vedere pentru că păstrează mult mai bine nutienții din suc) dar deocamdată sunt mulțumită cu ce am.

Acum urmeaza partea cea mai dură căci e așa de greu să descrii persoanele dragi din viața ta fiindcă nu îți ajung cuvintele și întotdeauna e mult mai mult de spus decât reușești tu să o faci.
Totuși voi încerca să îmi asum acest risc. A contat enorm de mult ca cel de lângă mine să mă sprijine și să mă susțină din toate punctele de vedere. El a simțit cel mai bine efectele detox-ului meu că doar asupra lui se revărsau stările mele de irascibilitate, nervozitate din primele zile. Dar el continua să tacă și să facă. Îmi mai pregătea câte un suc, lucru mărunt de fel, dar care la momentul respectiv a contat căci câteodata parcă ți se apleacă iar să îți faci suc, dimineața, la prânz și seara. Așa, când deja eram servită primeam o dată cu paharul de suc oferit și un zâmbet larg care îmi spunea: ține-o tot așa! Și tot acest efort a meritat căci de ceva zile încoace îî zâmbesc într-una și e și el fericit de parcă el ar fi ținut post!
 Țin să precizez că eu nu încerc să conving pe nimeni să facă așa ceva. Eu am făcut acest lucru pentru că corpul meu tânjea după o pauză, deoarece am greşit mult fața de organismul meu că odata, mai demult,  nu am stiut cum să-l îngrijesc și am băgat în el vrute și nevrute: mâncare neadecvată, lunar luam analgezice când era perioada aceea delicata a lunii, plus tratamentele cu antibiotice care le-am făcut în viața mea pentru diverse infecţii .Sunt sigura ca toate acestea încă mai au urme lăsate prin corpul meu. Și acest post a reprezentat doar un mic pas de a mă răscumpăra față de el.  Sunt sigură că urmează alții.
Zilele acestea continui să mă minunez de ce mi se întâmplă de când am ieșit din post. Încep să dispară și timidețea și frica și îmi vine să urlu în gura mare cât de bine poate să îmi fie si nu pot să țin asta doar pentru mine.

Pupici arawmați, A.N



marți, 4 octombrie 2011

Postul si curajul de a posta

Prima mea postare pe blog...nu pot decât să mă minunez că în sfârșit am acest curaj de a scrie pe un blog. Și asta doar pentru că postul pe care tocmai l-am traversat m-a ajutat enorm de mult. Atât de mult încât m-am hotărât să scriu despre transformările din viața mea.
La invitația lui Angi de a posti m-am alăturat și eu împreuna cu Camelia Pătrascanu, Alina Milea, Mihela G., Mimi Walter. Eu personal am consumat pe o perioada de 10 zile numai lichide și anume multe sucuri verzi (din diferite legume, fructe si frunze) apa și ceai.
Când am început acest post nu m-am gândit la numărul de zile în care voi reuși să nu consum mâncare solidă, ci în fiecare dimineață când mă trezeam stăteam să vad ce îmi zice corpul dacă mai poate să continue sau nu. La început mi-a fost frică deoarece nu vroiam să mai slăbesc dar cu ajutorul sfaturilor date de Camelia Pătrășcanu am reușit să îmi înving aceste frici si acum la terminarea postului făcând o evaluare, am pierdut doar un kilogram si acela cred că fost mai mult din cauză că am eliminat multă placă mucoidă. Deci concluzia mea este că dacă corpul are greutatea ideala el se va menține așa și dacă trece printr-o perioadă de post. Primele două zile au fost mai grele deoarece am avut ceva simtome de detox: dureri de cap si amețeli, epuizare fizică. Poftele de mâncare, în special mâncare gătită, nu mi-au dat târcoale în toată această perioadă. Chiar din prima zi de post am început să iau dimineața câte o lingură de psyllium, inspirată fiind de experiența Corinei Bacalu. Efectele postului și a consumării de tărâțe psyllium s-au făcut vizibile la propriu în dimineța celei de a șaptea zi când am început sa elimin placa mucoidă. Acestă eliminare a durat înca 4 zile. Dacă în prima zi a fost foarte tare, în ultima devenise foarte mucilaginoasă. Dar voi reveni într-o viitoare postare cu mai multe detalii despre acestă placă. Vreau să adaug că atunci când am văzut cu ochii mei efectele minunate ale acestui post am prins și mai mult curaj că ceea ce fac e bine și asta m-a ajutat mult să continui. Se știe că într-o astfel de perioadă corpul începe să se curețe la nivel de celule și de țesut, și toate celulele moarte sunt arse ca și combustibil și eliminate ca deșeuri toxice. Astfel toată energia care înainte era folosită în digestie acum este redirecționtă spre organele din corp care au nevoie să se curețe. Totuși, de abia atunci când vezi cu proprii tăi ochii, abia atunci realizezi ce treabă minunată face corpul tău și cât de inteligent e.
Deci, spre sfârșitul postului toate erau bune și frumoase. Dar acum că mă obișnuisem, se punea o altă problemă: cum fac sa mă dezobișnuiesc. Căci dacă e importantă perioada în care se ține post, la fel de importantă este și perioada în care se întrerupe un post. Exista riscul să stresezi prea mult organismul cu niște schimbări bruște și toată munca depusă în tot acest timp să fie degeaba.
Am avut noroc că tocmai când s-a ivit problema a apărut și soluția data de Mihaela G. și găsită în cartea domnului Steve Meyerowitz, și anume că întreruperea se face în două etape. În prima etapă se vor consuma fructe care au un conținut mare de apă și de abia în etapa a doua se introduc salatele si spre sfarșitul acestui interval, semințe, nuci etc. Așa că am început să întrerup acest post cu un mare ciorchine de strugure, pe care spre marea mea mirare nu am reușit să îl termin pentru ca după primele boabe de struguri mâncate deja mă simțeam plina.Astfel am continuat sa consum sucuri verzi, apă si ceai. În momentul în care scriu mă aflu în 6-a zi de când am întrerupt postul și continui să consum multe lichide si fructe. Ieri aveam la îndemână niște brânzică de caju si doar ce am gustat-o și am simțit cum mi se strânge stomacul, semn că încă era prea devreme pentru a începe să o consum (perioada aceasta m-a învățat si mai mult să stau să îmi ascult organismul ce are să îmi transmită și știu că orice durere oricât de mică, orice disconfort este modul prin care corpul meu comunică cu mine și îmi zice ce nu-i place). Tot ieri am introdus salata și asta deocamdată doar în smoothie. Azi o voi consuma ca atare. Pot spune că și această întrerupere este un fel de prelungire a postului căci 80% din hrana încă este sub forma de lichide la care adaug fructele în stare solidă, în special mere și struguri.
prima mea salata  (atat de simpla dar mi s-a parut atat de delicioasa) savurata dupa post.
toate ingredientele sunt din productie proprie.
Beneficiile aduse de acest post au fost foarte multe la nivel fizic dar și la alte nivele. În tot acest timp am avut multă energie, am căpătat mai multă încredere în corpul meu și în mine (ca dovada și faptul că am curajul să împărtășesc public această experiență), am realizat că am nevoie de mult mai puțină mâncare decât până acum, și în plus
mă motivează să continui să mănânc preponderent crud.
Țin să mulțumesc pe această cale lui Angi, Cameliei, Alinei Milea, Mihaelei G. si lui Mimi pentru că m-au însoţit în toată această perioadă cu sfaturi, încurajari și vorbe bune si sper sa ne reîntâlnim la un viitor post.

pupici arawmați, A.N