Se afișează postările cu eticheta sanatatea la indemana oricui. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta sanatatea la indemana oricui. Afișați toate postările

sâmbătă, 18 februarie 2012

Cum m-a afectat samponul din comert

As vrea sa va povestesc un pic o experienta de curand traita care nu a facut decat sa imi confirme cat de nocive sunt produsele pe care le punem pe piele. Nu este o postare despre continutul pe care aceste produse le au. Pentru cine doreste se poate gasi pe internet la o simpla cautare efectele pe care sulfiti, parabenii si alti elementi chimici pe baza de petrol care sunt continute in aceste produse, le pot cauza.
De cand am cunoscut stilul de viata raw-vegan (cand mai raw, cand mai vegan) am aruncat din casa toate produsele chimice incepand de la sampon, balsam, produse de curatat prin casa, detergenti etc. Cand am inteles ca toate aceste produse intrau in contact cu pielea mea si deci in organismul meu atunci am zis ca trebuie musai sa ma debarasez de ele. Pentru detergent de rufe folosesc nucile de sapun iar pt clatire cateodata niste otet, dar nu tot timpul. Pentru spalat vase am un detergent bio si pentru curatat prin casa la fel. Pentru spalat pe maini folosesc sapun facut de mine din uleiuri naturale iar pentru spalat pe cap recunosc ca inca nu am gasit formula ideala. Am incercat cu bicarbonat si clatit cu otet de mere (a functionat o perioada), apoi cu bicarbonat si lamaie, apoi cu lamaie si zeama de castravete, cu seminte de in, cu diverse samponuri bio dar care tooate functionau o perioada de timp si apoi incepeau imi lasau parul parca nespalat. Acum folosesc un sampon bio de la Lavera de care sunt cat de cat multumita.
Toate aceste experimente le fac de imediat 2 ani de zile. Bineinteles ca in tot acest timp mi s-au dezvoltat simturile si nu mai suport nici un parfum sintetic. Cand ajung in supermarket-uri ocolesc cu brio raionul de detergenti pentru ca nu suport mirosul.
Ei, ce vreau sa povestesc este urmatorul episod. Recent m-am hotarat sa ma tund. Si pentru asta m-am dus la coafor. I-am zis tipei ca vreau doar tuns fara spalat, fara coafat ca nu suport mirosul produselor folosite pentru par. Bine ca deja de cand am intrat inauntru mi se intorsese stomacul. Era o tanti care statea cu vopseaua in cap sa se usuce si mirosea vopseaua aia de ma mir ca am rezistat. Sunt poftita sa iau loc si intrebata cum vreau sa ma tund. Ii zic ca vreau asa pana la baza gatului si sa aiba o forma. Daca inainte de a ma tunde ma tot gandeam oare ce mi s-ar potrivi (am parul ondulat-cret si e greu sa ii dau o forma) cand am ajuns acolo vroiam doar sa ma tund si sa ies cat mai repede. Tipa se uita in parul meu, zice ca e nespalat si ca totusi ar trebui sa il spalam. Eu insist ca nu, ea insista ca da...ii zic ca sunt alergica...ea ca nu are sa mi se intample nimic dintr-o singura spalare...si in fine cedez. Sunt splalata pe cap, imbalsamata si in sfarsit tunsa. Am apreciat ca avea mana si in cateva minute a terminat treaba. Eu fericita ca de-acuma scap. (Apropo, inca ma minunez cum de unele femei se relaxeaza la coafor...o enigma pentru mine care e un stres total). Platesc si imi zice ca am un coafat gratis asta daca vin in decursul unei saptamani de cand s-a efectuat tunsul. De parca mie mai imi ardea de coafat! Si in sfarsit ies cat de cat multumita de noua mea freza. Zic gata am scapat si de asta! Ei de unde?!? Consecintele aveam sa le resimt in urmatoarele zile. Ajunsa acasa eram deja foarte obosita. Seara ma simteam un pic ciudat dar am pus pe seama agitatiei din ziua respectiva. Nu prea imi era foame asa ca parca am mancat vreo 2 portocale si cam atat. A doua zi dimineata, adica sambata, ca tunsul a fost intr-o zi de vineri, mi-era asa de rau...o stare de voma, de lehamite. Nu stiam ce-i cu mine. Am incercat sa mananc un fruct, nu intra...am dat-o cu un suc de portocale care mergea cat de cat. Toata ziua am stat in pat fara pofta de mancare, doar cu starea asta continua de rau. Nu stiam de la ce sa fie ...banuiam ca poate de la spalatul cu sampon si de la balsamul pus in par din ziua de dinainte...dar chiar asa rau sa imi fie de la un amarat de sampon cu chimicale pe baza de petrol?!? Ei da...duminica seara m-am convins ca da, de acolo mi se tragea. Starea asta de rau a durat 2 zile si am realizat ca erau exact simtome de detox. Sambata seara pentru ca toata ziua nu reusisem sa mananc mai nimic in afara de un pahar de suc de portocale dimineata si un pahar de suc de morcovi la pranz am zis ca sa manac ceva care de obicei mergea si cand imi era rau adica niste cartofi copti cu niste salata. Cand am luat frunza de salata in gura si o bucata de cartof efectiv nu am putut sa le inghit. Corpul meu refuza sa primeasca mancare asta pentru ca se chinuia sa elimine toxinele primite cadou odata cu samponarea. Duminica am reusit sa mananc niste fructe pe langa suc si seara cand mi-a picat fisa ca e de la sampon am fugit repede sa  m-am spalat pe cap cu mult bicarbonat si cu multa lamaie. Si atunci cand ma spalam inca mai simteam mirosul acele specific sampoanelor. Dar am reusit sa il scot, sa imi simt din nou parul curat si am si dormit mai bine. Luni nu mai aveam nimic.
Aceasta intamplare nu ma duce decat cu gandul la milioanele de oameni care zilnic sau o data la 2,3 zile folosesc aceste produse. Cum reuseste corpul lor sa mai indure atata?
Si ce e mai grav ca le aplicam si copiilor de mici acelasi tratament avand impresia ca daca folosim produsele de ingrijire carora li se face reclama toata ziua la televizor avem impresia ca oferim ce e mai bun copiilor nostri cand de fapt facem exact invers.

luni, 7 noiembrie 2011

MăCeșele-sursa de vitamina C


Măceșele, alături de cătina, sunt o sursa extraordinară de vitamina C și nu numai. Dr. Ovidiu Bujor în cartea sa Sanatate prin seminte,legume si fructe  afirmă că măceșele au un conținut de vitamina C de 4-16 ori mai mult decât citricele,de 80-100 ori mai mult decât ciresele, de 120 de ori decât piersicile si caisele si de 200 de ori mai mult decat merele, perele, prunele si pepenii. În ceea ce privește vitamina A tot domnul doctor afirmă că măcesele conțin de două ori mai mult vitamina A decât caisele considerate a fi cele mai bogate în această vitamină, de 10 ori mai mult decât afinele și de peste 20 ori mai mult decât merele.
Datorită rolului pe care vitamina C îl are în a consolida sistemul nostru imunitar, un consum adecvat de măceșe, cătină, portocale, clementine și alte fructe de sezon, în aceste luni de toamnă/iarnă poate preveni episoadele de gripă și răceli.
Totuși marea greșeală care am observat că se face și pe care am făcut-o și eu, recunosc, este ca atunci când ne lovește gripa să dăm buzna la medicamente care printre altele conțin și vitamina C. Și după ce scăpăm de răceală avem impresia ca a trecut tocmai pentru că am luat medicamente. Însă de fapt prin aceste medicamente nu facem decât să îî dăm organsmului nostru și mai multe toxine pe care să trebuiască să le elimine. Și tot ce facem este de fapt să întrerupem procesul de detoxifiere.
Revenind la vitamina C. În loc să consumăm fructele în starea lor naturală care conțin vitamina C preferăm să cumpăram medicamente cu vitamina C, o vitamină sintetică. Și știți ce face organismul nostru cu această vitamină pe care el de fapt nu o recunoaște .O dă afară din corp și deci încă un efort din partea organismului de e elimina ceea ce el percepe ca fiind toxic. Acest fenomen are loc în practică cu toate suplimentele sintetice, vitamine sau minerale dar și cu sarea și cu zahărul din alimente pe care organismul nostru nu știe să le decodifice tocmai pentru că nu sunt naturale.
În schimb, toți micronutrienții naturali nu sunt izolați așa cum îi găsim în medicamente ci  sunt mai degrabă amestecați cu alte enzime și microsubstanțe cunoscute și necunoscute încă de om.
Și ca să dau doar un exemplu că tot vorbim de măceșe acestea conțin pe lângă vitamina C și A deja amintite și vitamina E, vitamina P și vitamina K, acid dehidroascorbic, acid nicotinic, acid citric și malic, zahăr invertit, taninuri, flavonoizi, ulei gras, ulei volatil și săruri minerale.(sursa: același dr.Ovidiu Bojor). Și cine știe câte alte substanțe pe care încă omul nu a ajuns să le descopere.O adevărată uzină de nutrienți care se completează unul pe celălalt și pe care nu îi vom găsi niciodata toți într-un singur medicament sintetic.
 Mama natură ne dă tot ceea ce avem nevoie în mod gratuit (fără prescripție medicală:).Trebuie doar să întindem mâna, să luăm și să fim recunoscători pentru toate aceste daruri. Și asta am făcut și eu. Am ieșit la plimbare, am întins mâna și am cules niște măceșe. Aș fi cules și cătină însă în zona unde locuiesc încă nu am întâlnit-o,noroc cu mama că mi-a trimis ea din țară.
Și iată cum consum aceste bogății ale naturii:

Sucul de măceșe


Ingrediente:
1 cană de măceșe
 apă
1 lingura de miere

Se spală măceșele, eventual se curăță de codițe, se pun in blender, se adauga apă deasupra și se pornește blenderul cam 40 de secunde. Dacă blenderul are putere mai mică se continuă un pic mai mult, până într-un minut.
Se ia un tifon, sau punga de lapte daca aveți, sau chiar și o sită și se strecoară. În zeama ce rămâne se adauga miere. Se poate face cantități și mai mari și păstra la frigider.

Pulpa ce a rămas, inspirată fiind de buna doamnă Elena Niță Ibrian, am pus-o în deshidrator, am lăsat-o să se usuce, apoi am măcinat-o prin mașina de măcinat boabe de cafea. Și ia priviți ce pulbere magică a ieșit pe care o voi adauga în smoothiuri, prăjituri etc.


Smoothie de măceșe și clementine


 Ingrediente
1 cană suc de măceșe (obținut ca la rețeta precedentă)
1 banană
3 clementine (se poate pune o portocala, mandarine etc)

Se pun toate în blender, vrum-vrum  și gata băutura revitalizantă!


Pupici vitaminizați!

miercuri, 26 octombrie 2011

Green Kids?- uite ca se poate


Green Kids from Ziggy Meilus on Vimeo.

Mi-a plăcut foarte tare acest video și dacă aș avea copii aș vrea ca green smoothie-urile să facă parte din hrana lor. Se vede clar cu cât entuziasm așteaptă să fie serviti cu licoarea magică și verde.
M-am molipsit de entuziasmul cu care își savurau cei mici, Paloma si Sasha, băutura cea verde așa că am tras repede fuguța la bucătărie și  mi-am făcut și eu un smoothie verde:


Ingrediente:
2 pere
- 2 mere de grădină
- niște frunze de pătrunjel (tot de grădină că e mai arawmat)
- niște salata verde
- o lingura de pudra de cânepă (pentru un surplus de proteine, omega 3, omega 6, vitamina E, Ca, Fe etc.)
-2 pahare de apă sau borș făcut în casă (pentru un plus de vitamina B12)
Un meniu complet, nu vi se pare?



Sper să vă molipsească și pe voi cei mici și să le urmăm exemplu!
 Pupici verzi!